31. máj 2011 vyhlásila WHO za Svetový deň bez tabaku. V rámci primárnej prevencie problémov s návykovými látkami v mladšom školskom veku v regióne Hornej Torysy pripravila naša Základná škola s materskou školou v Kamenici preventívnu aktivitu pre žiakov 1. stupňa Základných škôl regiónu Hornej Torysy na hradnom kopci nad obcou Kamenica zameranú na výchovu k zdravému životnému štýlu.
Obsahovú náplň celého podujatia sme našli v preventívnom programe Filipove dobrodružstvá od autorov JACQUESA BREULA a JEANA BREULA.
Hlavnou myšlienkou spomínaného preventívneho programu je výchova a vzdelávanie žiakov v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu prostredníctvom hlavnej postavy Filipa, ktorý so svojimi priateľmi zažíva zaujímavé dobrodružstvá na rôznych miestach našej planéty.
Ahoj, deti !
Volám sa Filip. Som malý chlapec, viem vystrájať a mám silu. Som zdravý a veselý. Ale vždy to tak nebolo... Predtým som musel často ležať v posteli. Mával som teplotu a kašeľ. Tiež ma občas pálilo v hrdle. Niekedy ma boleli uši alebo hlava... No a práve preto Vás pozývam do Krajiny Zdravia.
31. mája 2011 sa 450 žiakov so svojimi triednymi učiteľmi zo Základných škôl Kamenica, Lúčka, Lipany, Rožkovany, Dubovica, Ďačov, Krivany, Torysa, Brezovica, Poloma a Tichý Potok vydalo na cestu do krajiny zdravia – na hradný kopec nad obcou Kamenica. Trasa začínala od kostola Všetkých svätých a viedla po náučnom chodníku až na hradnú lúku. Obdivuhodný výkon predviedli naši najmladší kamaráti – predškoláci, ktorí cestu do Krajiny zdravia – výstup na hradný kopec zvládli bez problémov. Na hradnej lúke všetkých prítomných slávnostne privítal Filip – p. riad. Mgr. M. Halčišák so svojimi priateľmi. Starosta obce p. Ladislav Urda vo svojom príhovore porozprával všetkým prítomným o histórii hradu Kamenica. Nuž a po týchto úvodných príhovoroch začal byť pobyt v Krajine zdravia naozaj zaujímavý. Žiaci prijali pozvanie klokana Zambiho a športovali, cvičili, behali a skákali ako klokan Zambi. Žiaci hrali vybíjanú na štyroch vyznačených ihriskách, skákali vo vreciach, prenášali vajíčka v polievkových lyžiciach a loptičkou sa snažili zasiahnúť cieľ. Slon Herkul ich pozval k autám HAZZ SR z Hasičskej stanice Lipany, kde im páni hasiči ukázali hasičskú a záchranársku techniku. Na záver celej ukážky prišla príjemná a osviežujúca sprcha z hasičskej cisterny, ktorá nám rozprúdila krv a krvný obeh v celom tele. Jašterička Evelínka sa vyhrievala na slniečku a upozorňovala žiakov, aby nedostali úpal. Medveď Dudo predstavil žiakom prislušníkov PZ SR z Kynológickej stanice Veľký Šariš so svojimi štvornohými miláčikmi Zenom a Aresom, ktorí ukázali ako vedia zadržať páchateľa a nájsť nezvestné osoby alebo stratené a hľadané veci.
Po týchto aktivitách nás prasiatkoŽrútik pozvalo na chutný obed. Po obede sme si trošku oddýchli a neskôr sme celý náš pobyt v Krajine zdravia spoločne vyhodnotili. Všetky zúčastnené školy a všetci ktorí pomohli pri príprave a realizácii tohto podujatia dostali Ďakovný list od Filipa a jeho priateľov a od pána starostu reklamné darčeky o obci Kamenica.
Z celého podujatia bol urobený záznam, ktorý odvysielala STV 31. mája 2011 o 16.00 hodine v relácii Krátke správy.
Aby sme boli v boji proti drogám úspešní, musíme začať s primárnou prevenciou drogových závislostí na školách a v mimoškolských zariadeniach, viesť deti k prosociálnemu správaniu a chrániť mladú generáciu pred prvým kontaktom s drogou motiváciou k zdravému spôsobu života. Alkohol a cigarety sa stali neodmysliteľnou súčasťou osláv a stretnutí mladých ľudí, často ešte detí. Sú to drogy s ktorými sa stretávame v každodennom živote.
Často sa stretávame s prevenciou u mladých ľudí vo veku okolo 16 rokov. Z psychologického a vývinového hľadiska by sa malo začať s prevenciou už oveľa skôr. Preto sme sa rozhodli pracovať s čo najmladšími deťmi vo veku od 6 do 10 rokov. Deti v tomto veku nadobúdajú mnohé vedomosti a návyky. Nemôžeme im povedať, ktorou cestou života by mali ísť, ale môžeme im ukázať, aké úskalia na nich číhajú, čo všetko alkohol a fajčenie na nich pri ich užívaní nastražil.