Oddelenie – 1/ Neplnoorganizovaná

Počet detí v školskom roku 2020/2021  (22)

Rozvrh výchovno – vzdelávacej činnosti v ŠKD

Oddychová a relaxačná činnosť                                     11:40 - 12:35

Hygiena a stolovanie - obed                                           12:40 - 13:00

Rekreačná činnosť                                                           13:30 - 14:00

Záujmová činnosť                                                             14:00 - 14:45

Príprava na vyučovanie, písanie domácich úloh          14:50 - 16:00

Rozvrh záujmových činností  v ŠKD počas týždňa

Pondelok : Spoločensko – vedná činnosť (SVOV)

Utorok : Estetická výchova (EVOV)

Streda : Pracovno – technická činnosť (PTOV)

Štvrtok : Prírodovedná činnosť  - enviromentálna /zdravotná /ochrana človeka a prírodného prostredia (PEOV)

Piatok : Telovýchovná, zdravotná, športová činnosť (TVOV)

Zameranie činnosti ŠKD na školský rok 2021/2022

Žiaci budú aj v tomto roku individuálne, prácou vo dvojiciach alebo v skupinách plniť rôzne úlohy so zameraním zlepšiť manuálnu zručnosť detí, rozšíriť činnosť o prácu s netradičným odpadovým ale i prírodným materiálom.

V tomto školskom roku si deti získavajú body - diamanty za činnosti, pochvaly, za kvízy, či hádanky a rôzne iné činnosti, ktoré sú v súlade s vnútornými pravidlami ŠKD. Ak ich správanie nie je v súlade so spomínanými pravidlami sú im odňaté diamanty. Na Vianoce si deti budú môcť za nazbieraný počet diamantov vybrať z vianočnej burzy, milé prekvapenie, alebo hračku. Rovnako aj v júni na konci školského roka.

Veľká pozornosť bude venovaná rozvoju tvorivosti a fantázie a poznávaniu tradičných stavebných materiálov ako sú drevo, kameň a iné.

Celková činnosť bude prebiehať podľa ročného obdobia, príležitosti alebo sviatkov, pričom deti budú vytvárať rôzne veci na ozdobu detského klubu, prostredia školy alebo iné osožné výrobky. Popri praktických činnostiach budú deti oboznamované aj s vlastnosťami materiálu a jeho všeobecné použitie.

Pri každej činnosti sa budú deti navzájom hodnotiť a stále vyberú najlepší výrobok.  Deti sú touto formou hodnotenia motivovaný k nenútenej poslušnosti a zodpovednému si plneniu domácich úloh, tak aj povinnosti spojené s ŠKD.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Záujmová činnosť

Táto činnosť je jedným z najdôležitejších prostriedkov výchovy. Má veľký význam pre individuálny i spoločenský rozvoj jednotlivca.

V tejto časti výchovno – vzdelávacieho procesu je potrebné:

- zapájať deti do verejnoprospešnej činnosti, ochrany životného prostredia,

- rozširovať priestor pre pohybovú aktivitu detí,

- zlepšovať telesnú kondíciu detí,

- rozvíjať technické myslenie, predstavivosť a tvorivú aktivitu detí,

- orientovať záujmovú činnosť na sebarealizáciu a rozvoj osobnosti žiaka,

- venovať pozornosť estetickému a mravnému cíteniu detí a slušnému správaniu.

Odpočinková a rekreačná činnosť

Odpočinková a rekreačná činnosť je významnou súčasťou obsahu výchovno – vzdelávacej činnosti v ŠKD, nakoľko pomáha odstraňovať únavu žiakov z vyučovania, kompenzovať ich jednostranné zaťaženie školskou činnosťou a to:

- vychádzkami do blízkeho okolia a prírody,

- relaxačnými hrami, pohybom a pobytom na čerstvom vzduchu,

- stolovými a tematickými hrami, vhodnými pohybovými hrami,

- hrami podľa vlastného výberu detí s cieľom individuálnej sebarealizácie pod dozorom vychovávateľa.

Príprava na vyučovanie

Je organickou súčasťou učenia sa žiaka vôbec. Je zameraná na precvičovanie, opakovanie a tým aj upevňovanie návykov, jednak na prípravu písomných úloh prostredníctvom didaktických hier.

V tejto oblasti je potrebné:

- rozvíjať komunikatívnu úroveň detí,

- využívať nové formy a metódy vo výchovnej práci s cieľom zvyšovania vedomostnej úrovne detí a záujmu          o učenie,

- zvýšenú pozornosť venovať deťom so slabším prospechom.